Vyprovázení sv. Mikuláše pod bájným vrchem Krudum

Ahoj kamarádi přátelé,
tuto neděli 4.12.2016.

Srocení na Březové tentokráte 13.00. hod. radnice Březová.
Přejezd na Hruškovou.
V místě se domluvíme na trase kol Krudumu.
V 16.00 se zůčastníme níže uvedené akce.

Tímto moc děkuji Jitušce Kulhánkové za přeposlanou pozvánku.
Prosím o potvrzení účasti.

S pozdravem Zdeněk.
www.nordicwalker.cz

"Dovoluji si Vás pozvat na každoroční vyprovázení sv. Mikuláše do našeho kraje. Na svou pouť Karlovarským krajem vyrazí, jako již tradičně, z ruin bývalého kostela sv. Mikuláše pod horou Krudum u obce Hrušková na Sokolovsku v neděli 4. prosince v 16 hodin. Nebude chybět slovo loketského duchovního Jiřího Majkova, zpěvem bude provázet pěvecký sbor Cubitus. V

yprovázení sv. Mikuláše z pod hory Krudum navazuje na lidovou mytologii bývalého Chebska (Egerlandu). V regionu se tradovalo, že světec vychází právě z těchto míst do kraje, aby naděloval dětem dárky. Podle starších zpráv se měl v místě nacházet kostel zasvěcený sv. Mikuláši, nicméně o jeho existenci chyběly důkazy. To, že pověsti nelhaly potvrdil až archeologický výzkum v letech 2002 až 2006, při kterém se povedlo ruiny kostela kompletně odkrýt a doložit i řadu informací k jeho existenci. Kostel byl založen králem Václavem I. roku 1253 a zanikl pravděpodobně na počátku 16. století.

Do lidové mytologie se, vedle pověsti o sv. Mikuláši, dostal také díky hledačům pokladů, kteří v jeho ruinách hledali drahé kovy. V roce 2005 se pak tým pracující na archeologickém výzkumu rozhodl oprášit starou legendu a cestě sv. Mikuláše krajem a tuto tradici obnovil. Každoročně se tak v sedle pod vrcholem hory Krudum schází desítky milovníků tradic, historie i krásné přírody Slavkovského lesa. Budeme se těšit, pokud letos mezi nimi budeme moci uvítat i Vás."

Za organizátory Vladislav Podracký a Jiří Klsák

2.12.2016