Andersen by se divil

Pan Andersen by se divil!

Známý dánský spisovatel ve své době jistě netušil, kolik radosti jednou přinese účast na celorepublikové akci Noc s Andersenem žákům třetí třídy Základní školy v Březové, která je každoročně pořádána Městskou knihovnou v Březové.

Tak za prvé: uniknout zpod dohledu rodičů.

Za druhé: být vzhůru dlouho přes půlnoc.

Za třetí. Během několika hodin užít spousty zábavy a stihnout být chvíli hasičem a vyzkoušet stříkání proudnicí i hasicími přístroji. Pak hned prohlédnout nejmodernější techniku, kterou dnes disponuje policie. Prolézt zásahový vůz, který slouží při šetření kriminálních deliktů nebo jiný, který pomáhá dopravním policistům stíhat piráty na silnicích. Některé vyšetřovací techniky si zkusili žáci na vlastní kůži.

Čas vyhrazený pro policii a hasiče rychle utekl a po krátkém občerstvení už čekala další zábava. První část soutěžních kvízů poskytla čas pro přípravu divadelního představení, ve kterém pan Pavel Reichard se svým souborem v několika dílech přiblížil keltskou minulost naší země. Pak se děti samy staly Kelty a bojovaly s nepřáteli. I když takové téma není pro třeťáky lehkou záležitostí, divadlo sledovali se zaujetím.

Před večeří jsme ještě stihli další část kvízů a her. Bylo k popukání sledovat některé jedince, jak se pokoušejí snést vajíčko do hnízda nebo důstojně kráčet s knihou na hlavě. V jiných soutěžích si mohli  zúčastnění vyzkoušet, jestli jsou ještě bdělí.

A to už čekala večeře, tu jsme museli slupnout v rychlosti, aby se z nás mohli stát výtvarníci. Všichni do jednoho se pustili do výroby obrovských zdobených velikonočních vajec. A že se povedly!

Překvapením bylo, že se do programu vešla ještě i diskotéka. Tančili všichni, i dospělí účastníci si zatrsali.

Bylo k půlnoci, čas pro spaní, spát se však ještě nešlo. Šlo se totiž do kina. Je pravda, že se našli i takoví, kdo už raději zalehli na připravené matrace.

Byli však i tací, kteří se nebáli si vyzkoušet v brzkou ranní hodinu literární kvízy. A že jsou dvě hodiny ráno? Nevadí. Ještě si přečteme úryvek z bezva knížky. No a spát, spát se šlo ve tři hodiny ráno. ….

Takže na jednu Noc s Andersenem jsme toho stihli ažaž. Tolik činností muselo zajistit i mnoho pomocníků. Podporu všem vyjádřil hned na začátku ředitel školy pan Jiří Daneš s příspěvkem k zajištění pitného režimu. Pozdravy vzkázal pan starosta Miroslav Bouda. Velmi vstřícně pomohla zpestřit program policie, jmenovitě plk. Mgr. Petr Macháček, vedoucí ÚO Sokolov Policie ČR se svými spolupracovníky. Také Sbor dobrovolných hasičů Březová nabídl zajímavé ukázky své činnosti. Aby si účastníci mohli i po létech zážitky připomenout, postarali se  Bohdan Čermák a Jan Dlouhý o profesionální  videozáznam a Kryštof Chrástka o fotodokumentaci..  O pohodlí a občerstvení se postaraly paní Marie Ohnesorgová, Miroslava Peterková a Magda Valečková. Bezpečnost, ale i příjemnou společnost zajišťovaly třídní učitelka Dana Kučerová, Michaela Knířová, Kateřina Dlouhá a knihovnice Míša Peterková a Míša Chrástková.  Všem patří obrovské díky, protože akce byla velkolepá.

Míša a Míša

Andersen by se divil