SETKÁNÍ HARMONIKÁŘŮ 2017

Město Březová pravidelně každým rokem zve do Multifunkčního centra příznivce a milovníky harmonik a heligonek. I v tomto roce 2017 bylo zřejmé z různých poutačů a plakátů, že se chystá další ročník Setkání harmonikářů. Lákavá kulturní akce opět předčila očekávání a na 12. ročník Setkání harmonikářů 4. března 2017 se dostavil velký počet zájemců o tento žánr hudby. Vždyť se také všichni měli na co těšit, protože na taková tradiční setkání jsou zváni účinkující nejen místní, ale i ze vzdálených oblastí a regionů. A co je důležité, že účinkující mezi sebou nesoutěží, ale každý předvádí jen své znalosti a umění. Je to vlastně přehlídka úrovně na naší hudební scéně.

V úvodní části programu Setkání,  starosta Březové M. Bouda přivítal všechny návštěvníky a popřál příjemnou zábavu a hezké zážitky. Minutou ticha se uctila památka zesnulé Olgy Homolkové, která ve všech ročnících skvěle uváděla a moderovala všechna Setkání harmonikářů. Olga Homolková je známa veřejnosti jako výborná textařka a zpěvačka v oblasti lidové hudby. Dále pak M. Bouda uvedl, že nám Olinka moc chybí, ale určitě se na nás dívá.

No a pak po úvodním slovu začala ta správná smršť ve hraní na akordeony a zpívání. V celovečerním programu se vystřídala celá řada jak mladých, tak starších, dnes již vyzrálých umělců. Nikolka Burkociová z Lokte, nevidomá, patnáctiletá dívenka předvedla opět další výborné výkony a se svým učitelem J. Homolkou nacvičila celou řadu nových písniček. Pan Čermín z Březové nezklamal ani v letošním ročníku a jako překvapení  sebou přivedl mladého chlapce MarkaMajnka a spolu zazpívali „Chtěl bych být víc než přítel tvůj“. Nezklamal ani Míra zábranský z Varů, který to opravdu roztočil a návštěvníky dostal „do varu“. Umělecky vycítěné vystoupení opět přednesl Ondra Římek ze Staňkova. Ondra je zván každým rokem z důvodu velice hodnotného a kvalitního projevu. V programu se představila i nová osobnost Josef Schloser z Poběžovic na Domažlicku. Tento starší chlapík zase pobavil diváky svými vtipy, ale také písničkami z Domažlicka. Vysoce hodnotné však bylo vystoupení dědy a vnuka Ježkových ze Slaného, kdy zejména Bohouš předvedl něco, co se i vtéto harmonikářské hudbě jen tak neslyší a nevidí. Zahrát na harmoniku od B. Smetany Vltavu a nebo Montiho čardáš, tak to už je opravdu vrchol umění. Po tomto vystoupení diváci vstávali a ve stoje nešetřili potleskem. V další části programu se kvalitní hrou a zpěvem již tradičně představil i Jiří Homolka ze Stříbrné a Vladimír Strejc z Klášterce. Každý účastník obdržel pamětní list věnovaný starostou města a věcný dárek.

Závěrem celého úspěšného setkání harmonikářů byla volná zábava a relax při vystoupení Plzeňských heligonkářů a Vesnické čtyřky. A tak se zpívalo, tančilo, veselilo,skotačilo a juchalo, no prostě zábava jak má být.

Poděkování patří všem zastupitelům a organizátorům Města Březová,  kteří se podíleli na přípravě a zdárném průběhu této kulturní akce. Návštěvníci s uspokojením opouštěli Multifunkční centrum a všichni se těší na další již  13 ročních Setkání harmonikářů.

Pavel Vaněček

SETKÁNÍ HARMONIKÁŘŮ 2017