Město chystá dokončení digitalizace kina Admira! Od srpna nabídne filmové premiéry.

Za finanční podpory Státního fondu kinematografie zafinancuje vedení města dokončení digitalizace v kině Admira, které tak již od letošního srpna nabídne divákům filmové premiéry a také alternativní obsah. S novou promítací technologií se Březová zařadí ke dvěma digitálním kinům v okrese, a to k sokolovské Alfě a chodovskému KASSu, na rozdíl od nich však zatím zůstane v režimu 2D.

V roce 2012 se původní kino převedlo na tzv. formát E-Cinema, tedy částečně digitální kino, kdy se zde promítal filmový obsah z DVD či Blu-Ray nosičů. Výhodou tohoto režimu byla určitě možnost nastavit si vlastní ceny vstupného, což ocenili mnohdy návštěvnici nejen z Březové, ale také z širokého okolí, ovšem na druhou stranu nebyl nabízený obsah moc lukrativní, protože filmové premiéry se k nám na DVD či BR dostaly až zhruba 3-4 měsíce po jejich nasazení do kin. To vše se spolu s přechodem na formát D-Cinema změní.

V roce 2015, kdy probíhala rozsáhlá rekonstrukce kulturního domu, bylo místní kino o kapacitě 212 míst předpřipraveno na plnohodnotné digitální kino a rovnou se provedly instalace standardního zvukového kino systému Dolby Surround 7.1 i montáž nových sedaček. Nyní bude sál doplněn o nové plátno, které již bude připraveno i na případné budoucí pořízení 3D technologie a samozřejmě o nový projektor a kino server. Kromě promítání pro diváckou veřejnost budou moci nové digitální kino využívat také základní škola i obě školky.

Spolu s novou technologií vznikne také nový web kina a bude zaveden i nový elektronický rezervační systém, a to nejen na kino, ale také na divadelní představení či koncerty odehrávající se ve zdejším kinosále. O divadelní představení je zde poměrně velký zájem, ať už o ochotníky z okolí nebo o profesionální soubory. Návštěvníci si budou moci vstupenku rezervovat z pohodlí domova přes internet, následně si jí buďto vyzvednou na jedné ze dvou pokladen (v Infocentru MěÚ a také přímo v kulturním domě) nebo si ji doma rovnou vytisknou. Další možností, v současné době velmi oblíbenou zejména u mladých lidí, je tzv. e-mailová vstupenka v chytrých telefonech, kdy daný člověk uvaděči u vstupu do sálu pouze ukáže čárový kód v doručeném e-mailu a nemusí tak řešit tisk lístku. Všechny tyto služby jsou v dnešní době při provozu kulturního centra již samozřejmostí.

Jelikož kinosál funguje jako multifunkční, tzn. že kromě kina zde dostávají prostor i jiné akce (např. divadla, koncerty, pronájmy k jiným soukromým i veřejným aktivitám), bude třeba toto vše v dramaturgii sálu zohlednit. Podle předběžných plánu bude kino fungovat čtvrtky, pátky a neděle, kdy čtvrtky by měly patřit filmovým premiérám, které právě v tento den celosvětově vycházejí.

Celá digitalizace bude spojena s mnoha změnami, nejen v personálním zajištění chodu kina nebo v samotné dramaturgii promítání, ale také ve výši cen vstupného. Ceny vstupného u filmů v digitálním kině totiž nestanovuje provozovatel, tedy jako to bylo u nás doposud, ale nově samotný filmový distributor. U filmových premiér se tak ceny pohybují zcela běžně v rozmezí 90 až 130 Kč dle lukrativnosti titulu. S uplynulou dobou od prvního nasazení filmu následně ceny klesají. Samozřejmě existují i výjimky, jako jsou např. promítání pro seniory, promítání k různým příležitostem apod.

Dalším bonusem, který je však dnes v kinech standardem, bude zcela jistě možnost zakoupení drobného občerstvení přímo v kině. I z tohoto důvodu bude nově pro potřeby kina sloužit hlavní vchod KD, nikoliv stávající vchod u knihovny.

Mgr. Michal Bedeč

            vedoucí KD a MFC Březová

Město chystá dokončení digitalizace kina Admira! Od srpna nabídne filmové premiéry.
Město chystá dokončení digitalizace kina Admira! Od srpna nabídne filmové premiéry.
Město chystá dokončení digitalizace kina Admira! Od srpna nabídne filmové premiéry.
4.5.2017