Město chystá dokončení digitalizace kina Admira! Od srpna nabídne filmové premiéry.

Za finanční podpory Státního fondu kinematografie zafinancuje vedení města dokončení digitalizace v kině Admira, které tak již od letošního srpna nabídne divákům filmové premiéry a také alternativní obsah. S novou promítací technologií se Březová zařadí ke dvěma digitálním kinům v okrese, a to k sokolovské Alfě a chodovskému KASSu, na rozdíl od nich však zatím zůstane v režimu 2D.

V roce 2012 se původní kino převedlo na tzv. formát E-Cinema, tedy částečně digitální kino, kdy se zde promítal filmový obsah z DVD či Blu-Ray nosičů. Výhodou tohoto režimu byla určitě možnost nastavit si vlastní ceny vstupného, což ocenili mnohdy návštěvnici nejen z Březové, ale také z širokého okolí, ovšem na druhou stranu nebyl nabízený obsah moc lukrativní, protože filmové premiéry se k nám na DVD či BR dostaly až zhruba 3-4 měsíce po jejich nasazení do kin. To vše se spolu s přechodem na formát D-Cinema změní.

V roce 2015, kdy probíhala rozsáhlá rekonstrukce kulturního domu, bylo místní kino o kapacitě 212 míst předpřipraveno na plnohodnotné digitální kino a rovnou se provedly instalace standardního zvukového kino systému Dolby Surround 7.1 i montáž nových sedaček. Nyní bude sál doplněn o nové plátno, které již bude připraveno i na případné budoucí pořízení 3D technologie a samozřejmě o nový projektor a kino server. Kromě promítání pro diváckou veřejnost budou moci nové digitální kino využívat také základní škola i obě školky.

Spolu s novou technologií vznikne také nový web kina a bude zaveden i nový elektronický rezervační systém, a to nejen na kino, ale také na divadelní představení či koncerty odehrávající se ve zdejším kinosále. O divadelní představení je zde poměrně velký zájem, ať už o ochotníky z okolí nebo o profesionální soubory. Návštěvníci si budou moci vstupenku rezervovat z pohodlí domova přes internet, následně si jí buďto vyzvednou na jedné ze dvou pokladen (v Infocentru MěÚ a také přímo v kulturním domě) nebo si ji doma rovnou vytisknou. Další možností, v současné době velmi oblíbenou zejména u mladých lidí, je tzv. e-mailová vstupenka v chytrých telefonech, kdy daný člověk uvaděči u vstupu do sálu pouze ukáže čárový kód v doručeném e-mailu a nemusí tak řešit tisk lístku. Všechny tyto služby jsou v dnešní době při provozu kulturního centra již samozřejmostí.

Jelikož kinosál funguje jako multifunkční, tzn. že kromě kina zde dostávají prostor i jiné akce (např. divadla, koncerty, pronájmy k jiným soukromým i veřejným aktivitám), bude třeba toto vše v dramaturgii sálu zohlednit. Podle předběžných plánu bude kino fungovat čtvrtky, pátky a neděle, kdy čtvrtky by měly patřit filmovým premiérám, které právě v tento den celosvětově vycházejí.

Celá digitalizace bude spojena s mnoha změnami, nejen v personálním zajištění chodu kina nebo v samotné dramaturgii promítání, ale také ve výši cen vstupného. Ceny vstupného u filmů v digitálním kině totiž nestanovuje provozovatel, tedy jako to bylo u nás doposud, ale nově samotný filmový distributor. U filmových premiér se tak ceny pohybují zcela běžně v rozmezí 90 až 130 Kč dle lukrativnosti titulu. S uplynulou dobou od prvního nasazení filmu následně ceny klesají. Samozřejmě existují i výjimky, jako jsou např. promítání pro seniory, promítání k různým příležitostem apod.

Dalším bonusem, který je však dnes v kinech standardem, bude zcela jistě možnost zakoupení drobného občerstvení přímo v kině. I z tohoto důvodu bude nově pro potřeby kina sloužit hlavní vchod KD, nikoliv stávající vchod u knihovny.

Mgr. Michal Bedeč

vedoucí KD a MFC Březová