Beseda s prvňáčky

Beseda s prvňáčky


Já nemusím, já už ho vidím ...... zaručená hláška, které se děti zasmějí. Do naší knihovny sice musely a to 19 prvňáčků společně s paní vychovatelkou Monikou Birošovou. Přišly, viděly a zasmály se při besedě, kterou jsme pro ně připravily na téma, které bylo jasné a které se v této roční době nabízí a to Vánoce. Vánoce ve světě, vánoční zvyky, svátek sv. Barbory o tom všem jsme si povídaly, skládaly jsme společně Ježíškovu dílnu, v obrázku nazvaném „Nesmyslov“ jsme hledaly a smály se úžasným nesmyslům, jako např. kapr chytá kapry. Děti dostávaly za své postřehy a správné odpovědi sladkou odměnu.  Míša a Míša

Přečíst »15.12.2016  

Tvoření z filcu

Tvoření z filcu

Příjemným posezením při tvořivé práci a dobrém svařáku jsme zahájily letošní předvánoční čas v naší knihovně. Kroužek zájemkyň si vyzkoušel výrobu vánočních ozdob z filcu. Bonusem k vlastnoručním výrobkům bylo získání nových nápadů a inspirací, ale i prožití hezkých chvilek při vánoční hudbě. Všechny účastnice akci nadšeně ocenily. Míša a Míša

Přečíst »5.12.2016  

Vánoční otvírací doba

!!!!!! Upozorňujeme čtenáře a návštěvníky, že knihovna bude od 28.12.16 do 2.1.2017 UZAVŘENA !!!!!!!

Přečíst »29.11.2016  

Vánoční tvoření z filcu

Vánoční tvoření z filcu

Zveme všechny ženy na vánoční tvoření z filcu. Těšíme se na Vás a Vaše šikovné ručičky. M+M

Přečíst »22.11.2016  

Beseda s prvňáčky

Beseda s prvňáčky

Abeceda pro nás není žádná věda

Svou premiéru v naší knihovně měli dnes prvňáčci základní školy společně s paní třídní učitelkou Mgr. Helenou Balákovou.

Knihovnice Míša pro ně připravila besedu plnou her, malování, povídání a soutěží o abecedě. Dětičky prokázaly svoji bystrost, šikovnost a chuť se učit. Dozvěděly se, že abeceda není jen ta naše česká, tzv. latinka, ale že existují i jiné abecedy jako např. azbuka, čínské písmo, hebrejské písmo, ale i abeceda prstová, která se používá při znakové řeči. Vyzkoušeli si také písmenka napodobená celým tělem.

Míša se přesvědčila, že známé rčení:  Abeceda to je věda, rozhodně pro naše šikovné prvňáčky neplatí.

Přečíst »16.11.2016  

Pro větší bezpečnost

Pro větší bezpečnost

Nebezpečí na nás číhá všude. To je známá pravda a často i dost omílaná. Je však stále aktuálnější a kdo ji ignoruje, může být velmi ohrožen. Jak to na některých konkrétních příkladech ukázal v průběhu dvou podvečerů v Městské knihovně na Březové expert na kyberkriminalitu pan Roman Kohout.

Akci opět připravila Městská knihovna Březová spolu s Mgr. H. Procházkovou, preventistkou Městské policie v Sokolově. Tato spolupráce je dlouhodobá a v minulých letech byla cílená především na zvýšení bezpečí dětí a byla realizována ve spolupráci se základní školou. Tématicky byly tyto akce věnovány bezpečnosti v dopravě, zvýšení osobního bezpečí, boji proti šikaně a kyberšikaně.

Podvečery s Romanem Kohoutem měly trochu jiný ráz. Pozvání k účasti bylo tentokrát směřováno na rodiče, učitele a dospělou veřejnost a odborník s mnoha zkušenostmi ukazoval, že si nebezpečí nosíme s sebou a máme ho neustále na dosah. V telefonech, tabletech, počítačích, moderních digitálních zařízeních, kterými si vybavujeme domovy. Pan Kohout účastníky přesvědčil, že varování je na místě, ale že jsme i sami schopni tato nebezpečí eliminovat. Musíme jen vědět, kde ohrožení čekat a jak proti ohrožení zakročit. Nejdůležitější závěr mnoha informací se ale dá shrnout do rady: Tato varování předejte i dětem a aktivity svých dětí mějte pod kontrolou.

Velmi zajímavé a důležité informace, které pan Kohout navíc okořenil vtipnými a veselými vsuvkami, občas nám dospělákům vyrážely dech a někdy jsme měli pocit, že nejlepším řešením by bylo moderní technologie zahodit. Ale pan Kohout účastníky ujistil, že, pokud se staneme jejich pány a naučíme se s nimi bezpečně zacházet, budou nám digitální technologie dobře sloužit.  

Přečíst »31.10.2016  

Internetem bezpečně aneb jak ochránit své dítě

Internetem bezpečně aneb jak ochránit své dítě

MpM4Na1o

Prvního semináře s názvem „Internetem bezpečně aneb jak ochránit své dítě“ se zúčastnilo téměř 50 lidí. Za nás dvě můžeme říct, že po přednášce pana Romana Kohouta jsme chtěly okamžitě vyhodit své chytré telefony, tablety, notebooky a jiné chytře se tvářící nezbytnosti téhle doby. Samozřejmě, že předešlá věta je myšlena s nadsázkou, jen by si opravdu měl každý uvědomit jak nebezpečný je virtuální svět. Jak říká pan Kohout, stejně jak je pro vás samozřejmostí rozhlédnout se při přecházení silnice, stejně tak byste se měli rozhlížet v online prostředí. Nechte své děti surfovat na internetu, ale bezpečně.

Těšíme se na další seminář, který bude na ten včerejší navazovat praktickou částí. M+M

Přečíst »19.10.2016  

Každý může být malířem

Každý může být malířem

O tom už po šesté v naší knihovně přesvědčil své hosty, tentokrát děti z mateřských škol a žáky základní školy ilustrátor a malíř Adolf Dudek. Skutečnosti, které vidíme kolem sebe, často je nevnímáme, anebo naopak vidíme příliš složitě, lze zachytit pomocí čtyř základních geometrických tvarů. Chce to jen znát fígle, jak si s těmito tvary poradit a jak je v kresbě využít.

Přečíst »13.10.2016  

Úspěch dětí ve výtvarné soutěži „LESY KOLEM NÁS“

Úspěch dětí ve výtvarné soutěži „LESY KOLEM NÁS“

Jednou z 18 zapojených knihoven do 7. ročníku krajské výtvarné soutěže pro děti „LESY KOLEM NÁS“ byla i naše knihovna. Tématem letošní soutěže bylo „ Co roste v lese – lesní herbář“. Úkolem bylo ztvárnit jakoukoliv rostlinu, strom či bylinu, které děti při svých procházkách v přírodě najdou, napsat její název a místo kde jí objevily. V naší knihovně se sešly práce dětí základní i I. mateřské školy.

Dle organizátorů soutěže se v zapojených knihovnách sešlo na 250 prací. Do užšího finále se pak dostalo 84 prací. Porota složená ze zástupců společnosti Lesy ČR s.p. a Krajské knihovny neměla vůbec lehké rozhodování, proto byla v každé kategorii kromě 1., 2. a 3. místa udělena ještě mimořádná cena.

Naše knihovna do soutěže zaslala celkem 15 prací, z toho 4 byly oceněny. Samotné předávání cen v sále krajské knihovny se neslo ve velmi příjemné atmosféře, které bylo navíc zpestřeno troubením na lesnice trubači z Kladské.

Jsme hrdé na naše malé výtvarníky a těšíme se na další ročník soutěže. M+M

Ocenění:

1. kategorie, 2. místo, Kryštof Majnek  (I. MŠ)

1. kategorie, 1. místo, Kristýna Požárová (I. MŠ)

3. kategorie, mimořádná cena, Michaela Peterková, 10 let (ZŠ)

4. kategorie, 2. místo, Adéla Trägrová, 12 let (ZŠ)

Přečíst »6.10.2016